C. d. Rehabilitacja oddechowa

Udrożnienie oskrzeli

Zadaniem udrożnienia jest usunięcie zalegającej w drzewie oskrzelowym wydzieliny z wymuszeniem mechanizmów fizjologicznych. Zalecane jest przede wszystkim w przypadku hipersekrecji, w wysiękowym zapaleniu oskrzeli dla zabiegania powstawania zrostów opłucnej oraz zapalenia płuc. Dzięki sile grawitacji przyjmowanie kolejno odpowiednich pozycji powoduje przemieszczenie się wydzieliny w obrębie oskrzeli. Opracowano wiele pozycji ułatwiających udrożnienie dla  poszczególnych segmentów płuc. Najczęściej udrożnienie oskrzeli znajduje zastosowanie w mukowiscydozie, przewlekłym zapaleniu oskrzeli.

Ćwiczenia mięśni i przepony

  • Ćwiczenia przepony są elementem rehabilitacji, szczególnie w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i rozedmy płuc. Istnieje możliwość wykonywania ćwiczeń jednej połowy przepony. Ćwiczenia takie zaleca się w przypadku wysiękowego zapalenia opłucnej jako przeciwdziałanie tworzenia się zrostów.
  • Ćwiczenia mięśni brzucha jest uzupełnieniem ćwiczeń.  U chorych z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, a szczególnie u osób z nadwagą lub z zespołem bezdechu we śnie, są ważnym czynnikiem rehabilitacji. Najczęściej są to ćwiczenia w ułożeniu poziomym. Przy wykonywaniu szczególnie ważne jest odpowiednie synchronizowanie fazy wdechu i wydechu z ćwiczeniem.
  • Ćwiczenia mięśni międzyżebrowych zalecane są w chorobach opłucnej, dla przeciwdziałania tworzenia się zrostów. Polegają one na zastosowaniu opaski po stronie chorej podczas ćwiczeń dla zwiększenia oporu dla pracy mięśni międzyżebrowych.